آدرس: کرج، بلوار طالقانی شمالی، برج سایه، طبقه ۱۰، واحد ۳۱

info@vakiltabatabaee.ir

جستجو کردن

وکیل دعاوی مالکیت ملک

وکیل دعاوی مالکیت ملک
اشتراک گذاری مقاله

آشنایی با وکیل دعاوی مالکیت ملک

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دعاوی ملکی، اثبات مالکیت ملک است و برای انجام این کار کمک گرفتن از یک وکیل دعاوی مالکیت ملک می‌تواند کارگشا باشد. وکیل دعاوی مالکیت ملک می‌تواند با تخصص و تبحری که در این زمینه دارد، ثابت کند که موکلش بر ملک موضوع دعوا مالکیت دارد و به این صورت سرنوشت دعاوی ملکی را تغییر دهد. درصورتی‌ که نیاز به وکیل دعاوی ملکی داشته باشید، می‌توانید با گروه وکلای ما یا وکیل علیرضا طباطبایی تماس بگیرید.

منظور از اثبات مالکیت چیست؟

اثبات مالک بودن یک شخص بر یک ملک در دادگاه و محاکم قضایی به معنای اثبات مالکیت است. این کار با توجه به تجربه و تخصص وکیل دعاوی مالکیت ملک با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. نتیجه چنین دعواهایی با توجه به اینکه سابقه ثبتی ملک مورد نظر چگونه است، تعیین می‌شود و تنها وکیل دعاوی مالکیت ملک متخصص است که می‌تواند تشخیص دهد نتیجه این دعواهای ملکی چه خواهد بود.

نقش وکیل دعاوی مالکیت ملک در اثبات ملک چیست؟

وکیل دعاوی اثبات مالکیت ملک

در ابتدای بحث اشاره کردیم که یکی از مهم‌ترین دعاوی در حقوق املاک، دعاوی مالکیت است و تعیین مالک نقش سرنوشت سازی در چنین پرونده‌هایی دارد. به همین خاطر کمک گرفتن از وکیل دعاوی مالکیت ملک در این مواقع بهترین انتخاب است. زیرا نقش وکیل دعاوی مالکیت ملک این است که وضعیت حقوقی املاک را مشخص کند و اثبات کند که مالک آن چه فردی است.

در چنین پرونده‌هایی معمولاً علاوه بر دعوای اصلی، دعواهای دیگری هم مطرح می‌شوند. به عنوان مثال تصرف عدوانی یا خلع ید جزو دعاوی دیگری هستند که ممکن است مطرح شوند و رسیدگی به آن ها در محاکم دادگستری، فقط از عهده یک وکیل با تجربه برمی‌آید. یک وکیل دعاوی مالکیت ملک متخصص می‌تواند علاوه بر ارائه مشاوره حضوری یا تلفنی، اقدام به طرح و پیگیری دعوا نموده و پرونده مورد نظر را به سرانجام برساند. از جمله وظایف وکیل دعاوی مالکیت ملک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

افراز ملک مشاع

وکیل دعاوی مالکیت ملک و همچنین وکیل دعاوی افراز می‌تواند به پرونده‌هایی رسیدگی کند که ملک مشترکی میان چندین فرد تقسیم شده است. به این صورت وکیل افراز و تفکیک ملک مشاع می‌تواند شرایطی را ایجاد کند تا برای هر شخص مالکیت جداگانه در نظر گرفته شود. از آنجا که مالکیت مشترک با اختلاف‌هایی همراه می‌شود. نگهداری و مدیریت ملک توسط چندین نفر کار سختی است که اگر از نظرات کارشناسی برای انجام آن استفاده نشود، به مشکل برمی‌خورد.

وکیل دعاوی مالکیت ملک برای گرفتن حکم افراز کمک می‌کند تا افراز ملک مشاع با استفاده از یک راه حل قانونی انجام شود. گاهی اوقات یکی از مالکین قصد فروش ملک را دارد و به خاطر اینکه نمی‌تواند با مالکان دیگر توافق کند، فروش ملک با مشکل مواجه می‌شود. از آنجا که مالکیت جداگانه می‌تواند این مشکل را برطرف کند. یک وکیل دعاوی مالکیت ملک با تجربه می‌تواند با ارزیابی دقیق ملک، سهام مالکین را مشخص کند و مدارک قانونی ثبتی برای هر یک از این ملک‌ها تنظیم نماید. به این صورت رسیدگی به امور مالی و مالکیتی راحت‌تر می‌شود و حقوق و منافع تمام مالکان حفظ می‌شود.

تفکیک ملک مشاع

تفکیک ملک مشاع زمانی لازم است که چندین نفر بر ساختمان‌های مسکونی یا زمین‌های مشترک مالکیت دارند. به همین خاطر هنگام جداسازی پارکینگ، واحدهای آپارتمانی و دیگر امکانات مشترک، مشکلاتی بین افراد پیش می‌آید. با توجه به اینکه در این نوع مالکیت، افراد مختلف حق مشترکی بر روی کل ملک دارند و حق استفاده از آن ها را دارند. باید برای نگهداری و تعمیرات، سهم خود را بپردازند.

معمولاً تعیین این سهم‌ها بر اساس توافق بین مالکین صورت می‌گیرد. اما درصورتی‌که مالکان نتوانند خودشان به توافق برسند. می‌توانند از وکلای متخصص در این زمینه کمک بگیرند. با توجه به اینکه افراز ملک مشاع به مالکیت اموال غیرمنقول مربوط می‌شود و این اموال شامل دارایی‌های غیر قابل حمل می‌شوند، این اموال باید بین مالکان تقسیم شود. به این صورت هر شخص می تواند روی بخش مربوط به خود حکمرانی کند.

گرفتن حکم افراز

گرفتن حکم افراز یکی دیگر از وظایف وکیل دعاوی مالکیت ملک می‌باشد. وکلای پایه یک دادگستری که به قوانین و مقررات اداره ثبت و به ویژه مقررات مربوط به افراز ملک مشاع آشنا باشند، می‌توانند در چنین پرونده‌هایی به موکلان خود کمک کنند. گاهی اوقات افراز باعث ضرر شرکا می‌شود و تنها فروش ملک است که می‌تواند چنین مشکلاتی را برطرف کند. به همین خاطر ملک مورد نظر باید تفکیک شده و اموال مشاع به صورت قانونی و مساوی بین مالکان تقسیم شوند. گاهی اوقات با توافق شرکا با یکدیگر و انجام گفتگو این مشکل برطرف می‌شود.

اما گاهی اوقات نیز نیاز به اجبار مراجع قضایی است. در هر دو حالت یک وکیل دعاوی مالکیت ملک با تجربه و مسلط می‌تواند به مالکان کمک کنند تا حکم افراز بگیرند. این افراد به واسطه دارا بودن مجوز رسمی از کانون وکلای دادگستری، می‌توانند با استفاده از دانش و صلاحیت اخلاقی خود، پرونده را بررسی نموده و بهترین راهکار را برای برطرف کردن این مشکل ارائه نمایند. پیگیری چنین پرونده‌هایی در مراجع قضایی از عهده افراد عادی بر نمی‌آید و حتماً یک فرد صلاحیت‌دار باید با تنظیم دادخواست و پیگیری پرونده در مراجع قضایی کار را به سرانجام برساند. درصورتی‌که جریان ثبتی ملک مورد نظر به پایان نرسیده باشد. پیگیری افراز این ملک به مشکل بر می‌خورد و ابتدا باید جریان ثبتی آن به پایان برسد.

وکیل برای اثبات مالکیت ملک

تحدید حدود

تحدید حدود یکی از اقدام‌های مهمی است که هنگام صدور اسناد مالکیت ۶ دانگ انجام می‌شود. در این مواقع یک وکیل تحدید حدود می‌تواند پرونده مربوط به ملک را بررسی کند و با استفاده از علم و دانش خود؛ پیشبرد پرونده را سریع‌تر کند. تحدید حدود ملک به معنی مشخص کردن اندازه و حدود اربعه زمین مورد نظر است. برای تحدید حدود ملک پس از ثبت تقاضا، مجاورین و تقاضا کنندگان احضار می‌شوند تا تهدید حدود یا مشخص کردن اندازه ملک صورت بگیرد. اما انجام این فرایند نیاز به آشنایی با یک سری ضوابط قانونی دارد و برای تهدید حدود باید مراحل قانونی آن توسط یک فرد کارشناس پیگیری شود. در این مواقع حدود مجاورین ملک ثبتی تعیین می‌شود و یک آگهی در جراید منتشر می‌شود تا با استفاده از آن حدود املاک مجاور نیز تعیین گردد.

به دلیل اینکه نیاز به حضور نمایندگان سازمان‌های مخصوص برای تعیین حدود وجود دارد و متقاضیان باید برای ثبت ملک تقاضای خود را به صورت رسمی ثبت کنند، وکیل تحدید حدود می‌تواند در این زمان تمام کارهای لازم برای ثبت درخواست را انجام دهد. درصورتی‌که مجاورین در هنگام تهدید حاضر نشوند. حدود ملک تعیین نمی‌شود و نیاز به تجدید اعلان تهدید وجود دارد یا این امر به زمان دیگری موکول می‌شود تا افراد دعوت شده در اعلان حضور به هم رسانند. درصورتی‌که از کمک یک وکیل دعاوی مالکیت ملک استفاده شود. با استفاده از راهکارهای قانونی مجاوران ملزم به شرکت در اعلان می‌شوند و رسیدگی به پرونده با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

رسیدگی به حقوق ارتفاقی

 وکیل حقوق ارتفاقی می‌تواند به بررسی اختلافاتی بپردازد که هنگام تقسیم زمین‌های کشاورزی و باغات مجاور یکدیگر رخ می‌دهد. حقوق ارتفاقی مربوط به ساختمان‌های مجاور در مناطق شهری یا زمین‌های کشاورزی در مناطق روستایی می‌شود. گاهی اوقات به دلیل نزدیکی زمین‌های کشاورزی به یکدیگر و مشترک بودن موقعیت مکانی، صاحب یک زمین می‌تواند برای تردد و رفت و آمد از زمین دیگری استفاده نماید. در این گونه مواقع علی رغم داشتن حق قانونی مالکان با یکدیگر به مشکل بر می‌خورند و نیاز به کمک افراد کارشناس در این حوزه دارند.

علاوه بر زمین‌های کشاورزی در ساختمان‌های مسکونی همچنین مواردی پیش می‌آید. به عنوان مثال مالک یک ساختمان به خاطر موقعیت فیزیکی ساختمان خود، ناچار است ناودان آب را از مسیر ساختمان مجاور عبور دهد. به این مورد حق ارتفاق گفته می‌شود و یکی از دلایل وجود اختلاف و مشکل بین همسایه‌ها است. اگرچه به دست آوردن این حق می‌تواند ضرر یا مشکلاتی برای همسایه‌ها داشته باشد. اما اگر به صورت قانونی روند رسیدگی به چنین پرونده‌هایی پیگیری شود. بهترین راه حل انتخاب می‌شود تا به نفع هر دو طرف باشد.

نحوه اثبات مالکیت توسط وکیل دعاوی مالکیت ملک

اکنون که با وظایف وکیل اثبات مالکیت آشنا شدید. بهتر است این نکته را هم بدانید که نحوه اثبات مالکیت توسط یک وکیل دعاوی مالکیت ملک چگونه است. برای توضیح این مورد ابتدا باید درباره وضعیت ثبتی ملک صحبت کنیم. گاهی اوقات اموال غیر منقول مانند ساختمان، زمین و … وضعیت ثبتی مشخصی ندارند. گاهی اوقات نیز وضعیت ثبتی آن ها مشخص است و در دفتر ثبت املاک ثبت شده است. به همین خاطر نحوه رسیدگی به پرونده‌های اثبات مالکیت در هر یک از این موارد متفاوت است.

نحوه اثبات مالکیت در املاک ثبت شده

زمانی که ملکی در دفتر ثبت املاک به ثبت رسیده باشد و کاملاً قانونی باشد. دادگاه تنها به دفتر ثبت املاک و اسناد رسمی استناد می‌کند. این دفتر اسناد که حاوی مشخصات شخص مالک است. بر اساس ماده ۲۲ قانون ثبت، دولت فقط شخصی را به عنوان مالک می‌شناسد که اسم او در اسناد رسمی ثبت شده است. یعنی اگر ملک مورد نظر به شخص منتقل شده باشد یا از طریق ارث به او رسیده باشد. متعلق به همان فرد است. بنابراین افراد دیگر یا وکلای اثبات مالکیت هیچ دلیلی برای اثبات دعوا ندارند و نمی‌توانند این اسناد را تغییر دهند. زیرا یک دلیل قاطع برای مالکیت فرد وجود دارد و آن هم ثبت نام در اسناد رسمی است.

نحوه اثبات مالکیت در املاک ثبت نشده

درصورتی‌که ملک مورد دعوا دارای سند رسمی نباشد و بر اساس قانون ثبت نام مالک برای آن تعیین نشده باشد. وکیل دعاوی مالکیت ملک می‌تواند با استناد به ادله مختلف، مالکیت متقاضی را اثبات کند. اما از آنجا که این کار یک امر بسیار پیچیده است و نیاز به مدارک و اسناد زیادی دارد. بهتر است حتماً توسط یک فرد متخصص صورت بگیرد. در این مواقع وکیل می‌تواند با توجه به اینکه نام هیچکس در سند قانونی ملک ثبت نشده، مالکیت موکل خود را اثبات نماید.

وکیل دعاوی مالکیت ملک برای پیگیری چنین پرونده‌هایی به ادله زیر نیاز دارد.

سند

رایج‌ترین و مهم‌ترین مدرک مورد نیاز، سند است. اگر سند مورد نظر رسمی باشد، دارای اعتبار است. البته بعضی از اسناد عادی هستند و توسط مراجع و ماموران رسمی تنظیم نشده اند. اگرچه اسناد رسمی اعتبار بالاتری دارند. اما امکان اثبات مالکیت از طریق این اسناد هم وجود دارد. گاهی اوقات ادعای جعل نسبت به اسناد رسمی می‌شود. در این مواقع وکیل می‌تواند با در نظر گرفتن مدارک و شواهد، ادعای جعل را پیگیری کند.

شاهد

یکی دیگر از ادله مورد نیاز برای وکیل اثبات مالکیت، شهادت یک شاهد است. معمولاً در امور حقوقی و کیفری شهادت یک شاهد می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. یک شاهد می‌تواند اعلام کند که هنگام وقوع امری حضور داشته و در دادگاه هم شهادت دهد. به عنوان مثال هنگام وقوع یک معامله بین دو نفر شاهد می‌تواند شهادت دارد که مالک فعلی ملک کیست و مالک سابق چه کسی بوده است.

تصرف

طبق ماده ۳۵ قانون مدنی، زمانی که هیچ ادله دیگری وجود نداشته باشد. صرف اینکه کسی بگوید بر آن ملک تصرف دارد، دعوا حل و فصل می‌شود. البته این اماره مانند اسناد دیگری چون سند رسمی ملک و شهادت شاهد، وجاهت قانونی ندارد و امکان اثبات خلاف آن در دادگاه وجود دارد.

هزینه وکیل اثبات مالکیت چقدر است؟

با توجه به پیچیدگی چنین پرونده‌هایی، هزینه وکیل اثبات مالکیت به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد. گاهی اوقات ارزش مالی ملک است که می‌تواند تعیین کننده دستمزد وکیل باشد. گاهی اوقات نیز میزان پیچیدگی پرونده است که باعث می‌شود وکیل دستمزد بیشتری دریافت کند. هرچه اثبات مالکیت سخت‌تر باشد، پیگیری پرونده دشوارتر می‌شود و هزینه دستمزد وکیل هم افزایش پیدا می‌کند. در مواقعی که ملک مورد نظر سابقه ثبتی نداشته باشد. اثبات ادعای موکل کار بسیار پرهزینه و زمان بری است. البته در نهایت میزان تحصیلات، تجربه و شهرت وکیل هم روی هزینه دریافتی تأثیر دارد. نوع خدمات حقوقی که یک وکیل متخصص ارائه می‌کند و سوابقی که در پیگیری چنین پرونده‌هایی دارد، می‌تواند تعیین کننده دستمزد وکیل دعاوی مالکیت ملک باشد.

کلام پایانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات جدید