آدرس: کرج، بلوار طالقانی شمالی، برج سایه، طبقه ۱۰، واحد ۳۱

info@vakiltabatabaee.ir

جستجو کردن

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت ملک

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت
اشتراک گذاری مقاله

وکالت، شغلی پر ماجرا

تمام پرونده های قضایی که نیاز به پیگیری در دادسراها و مراجع قضایی دارند، در راستای وظایف وکالت قرار می گیرند. یک دانشجوی رشته وکالت، پس از فارغ التحصیلی و قبولی در آزمون وکالت، می تواند به طور رسمی شروع به کار نماید. موضوعات مختلفی در شکایات مطرح می گردد. طلاق، کلاهبرداری، تصادف، قتل و… از جمله مهم ترین موارد مطرح شده در شکایات و پرونده ها می باشند.

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت، یکی از انواع موضوعات مطرح شده در پرونده های قضایی است که به صورت اختصاصی توسط برخی وکلا انجام می گیرد. در این پرونده ها معمولا یکی از طرفین معامله، بر تعهد پایبند نبوده و باعث می شود تا فرد مقابل متضرر گردد. یک وکیل ملکی زبده و ماهر با استناد به شواهد و مدارک، می تواند نقش مهمی در نتیجه دعاوی داشته باشد.

قرارداد پیش فروش و مشارکت در ساخت چیست؟

این دو قرارداد تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. در قرارداد پیش فروش صاحب یک ملک، بنای در حال ساخت خود را پیش فروش کرده و قبل از تکمیل بنا، آن را به خریدار می فروشد. بنابراین در این نوع قرارداد، یک طرف معامله فروشنده و طرف مقابل خریدار است. اما قرارداد مشارکت در ساخت این گونه نیست. در قرارداد مشارکت در ساخت، مالک یک ملک کلنگی و فرسوده و مالک یک زمین، طبق مفاد مورد توافق در قرارداد، زمین خود را به یک سازنده برای ساخت بنا واگذار می نماید. به این صورت هر دو طرف معامله در مالکیت بنای نهایی، با درصدهای مختلف شراکت دارند. وکیل تنظیم قرارداد یا وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت می تواند با حضور در هنگام معامله، به صورت قانونی روند کار را جریان دهد.

وکیل قرارداد چیست؟

وکیل قرارداد، وکیلی است که در حوزه عقد قراردادهای تجاری و غیر تجاری متخصص است. این وکیل یا همان وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت با مشاوره به طرفین قرارداد، زمینه عقد یک توافق قانونی و منطقی را فراهم می نماید. در یک قرارداد، شرایط و مقرراتی وضع می گردد که طرفین قرارداد را در قبال امری مسئول می سازد. وکیل قرارداد با در نظر گرفتن تمام قوانین و اشراف به شرایط، قراردادی را وضع می نماید که هر دو طرف آن، قادر به انجام مسئولیت خود در قرارداد باشند.

در یک معامله باید قیمت، زمان عقد قرارداد، تعهدات طرفین، نحوه و چگونگی فسخ، تاریخ تحویل، شرایط خرید و فروش و… تعيين گردد. برای مثال در قرارداد پیش فروش، یک وکیل قرارداد برای موکل خود بهترین شرایط را در نظر می گیرد تا خرید یا فروش ملک با موفقیت انجام گیرد. پرداخت هزینه وکیل وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت بسیار به صرفه تر از پرداخت هزینه های ناشی از فسخ و ضرر در معامله می باشد. با در اختيار داشتن یک وکیل عقد قرارداد، شفافیت در تعهدات ایجاد می گردد و امکان ایجاد پرونده های دادگاهی به حداقل ممکن می رسد.

وکیل دعوای پیش فروش آپارتمان و خانه

وکیل دعاوی پیش فروش

همان طور که پیش از این گفته شد، در قرارداد پیش فروش آپارتمان و خانه فروشنده ملک خود را در حین ساخت و یا حتی قبل از شروع عملیات عمرانی به فروش می رساند. در این روش، خریدار با پرداخت یک مبلغ مشخص، در زمان تعیین شده، آپارتمان یا خانه را تحويل می گیرد. در قرارداد پیش فروش آپارتمان و خانه باید مواردی نظیر مبلغ مشخص ملک که توسط خریدار باید پرداخت گردد، زمان تحویل سازه، شرایط پرداخت، تجهیزات مورد استفاده در سازه، وظایف فروشنده و خریدار، شرایط فسخ، ضرر عدم تعهد به قرارداد و… ذکر گردد.

اما گاه این قراردادها بر اساس قوانین وضع نمی گردند و یا به هر دلیلی، فروشنده و یا خریدار قادر به انجام تعهدات خود نمی باشند. این امر سبب ایجاد دعاوی و شکایات مربوط به این حوزه می گردد. وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت، با مطالعه قرارداد و مفاد آن، به دفاع از حقوق موکل خود می پردازد تا نتیجه نهایی دعوا به نفع آنان باشد. این وکیل مدافع، با علم به قوانین کشور و شرایط معامله، بهترین عملکرد را خواهد داشت.

وکیل دعاوی مشارکت در ساخت

وکیل دعاوی مشارکت در ساخت

پیش از این گفته شد که در قرارداد مشارکت در ساخت، مالک یک زمین یا خانه کلنگی، ملک خود را در اختیار یک سازنده بنا قرار می دهد تا به صورت شراکتی، یک سازه را در آن اجرا نمایند. در قرارداد شراکت در ساخت، مالک زمین اغلب نیاز به پرداخت هزینه ساخت ندارد. اما این موضوع در تمام موارد صدق نمی کند. در قرارداد شراکت در ساخت، باید مواردی نظیر تاریخ تحویل زمین یا ملک کلنگی، تعداد واحدهای قابل ساخت، هزینه های پرداختی طرفین معامله، تعداد واحدهای متعلق به هر فرد، شرایط فسخ، هزینه فسخ و… ذکر شود.

گاه طرفین در عمل به تعهدات، پرداخت هزینه ها و یا مسائلی از این دست دچار مشکل می شوند. همچنين ممکن است یکی از طرفین قرارداد مرتکب کلاهبرداری شده و از انجام وظایف خود شانه خالی نماید. این امر سبب ایجاد شکایات و دعاوی دادگاهی خواهد شد. وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت، با بررسی قرارداد و مفاد آن، می تواند نقش مهمی در حل و فصل دعاوی داشته باشد.

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت با دفاع از حقوق موکل خود و اذعان به این امر که طرف مقابل معامله سبب زیان موکل او شده است، سبب پیروزی در شکایات و جلسات دادگاه خواهد شد. وکیل دعاوی مشارکت در ساخت همچنین به حل شکایات این حوزه در مراحل نخست کمک کرده و از ادامه روند شکایات به مراجع بالاتر جلوگیری می نماید. بنابراین با مشاوره از وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت، می توان تا حد زیادی در عقد یک قرارداد مناسب و یا حل مشکلات ناشی از عدم عمل به مفاد قرارداد، موفق گردید.

دعاوی مربوط به ساخت و ساز

ساخت و ساز یک بنا، امری زمان بر و پر هزینه است اما سود بسیار خوبی نیز دارد. ساخت و ساز یک بنای مسکونی یا تجاری ممکن است توسط یک فرد یا چندین نفر صورت گیرد. گاه در ساخت و ساز ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. برای مثال یکی از شرکای ساخت و ساز از پرداخت هزینه سر باز زند. همچنین ممکن است خریدار یک سازه به دلیل ایجاد تغییرات پس از فروش ملک، از فروشنده شکایت کند. این موارد تنها چند نمونه از دعاوی مطرح شده در حوزه ساخت و ساز است.

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت موظف است تا با مطالعه قرارداد و اشراف بر موضوع، از موکل خود دفاع نماید. وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت همچنین باید در صورت صدور حکم مخالف با منافع موکل خود، نسبت به رأی صادره اعتراض نموده و سعی در پیروزی موکل خود داشته باشد. برای اخذ وکیل مورد اعتماد، باید از نظر افراد متضرر در این حوزه استفاده کرد.

چگونه یک وکیل ماهر در زمینه پیش فروش و مشارکت در ساخت، انتخاب کنیم؟

گاه برای یافتن یک وکیل زبده و ماهر، ماه ها باید زمان صرف نمود. وکیلی که بتواند مدافع تمام قد حقوق موکل بوده و پیروزی در روند دعاوی را حاصل نماید. اما با رعایت چند نکته، می توان در کمترین زمان ممکن، یک وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت کار کشته را یافت. این موارد عبارتند از :

رزومه قوی :

یک وکیل با سابقه و ماهر، باید چندین پیروزی در دعاوی مختلف را در رزومه خود داشته باشد. نمونه پرونده هایی که وکیل مورد نظر از آنها دفاع نموده، نشان دهنده قدرت وی است.

پیشنهاد چند وکیل دیگر :

اگر یک وکیل از سوی چند تن از همکاران خود به شما پیشنهاد شود، می توان گفت که فردی قابل اعتماد برای سپردن پرونده است. معمولا وکلا در صورت نبود زمان برای پذیرش پرونده، شما را به وکیل دیگری ارجاع خواهند داد.

نظرات موکلان :

به طور کلی می توانید از افرادی که در گذشته موکل یک وکیل بوده اند، در مورد روش کار و سابقه او پرس و جو نمایید. این امر سبب می شود تا حد زیادی وکیل مورد نظر را شناخته و در مورد آن اطلاعات کسب کنید.

برگزاری جلسه مشاوره :

برای شروع و شناخت بهتر وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت، می توانید یک جلسه مشاوره اولیه برگزار نمایید. این جلسه و نکاتی که در آن بازگو می شود، تا حد زیادی شما را با عملکرد وکیل آشنا می سازد.

وظایف وکیل پیش فروش و مشارکت در ساخت

یک وکیل دادگستری علاوه بر حل و فصل پرونده شکایات و دعاوی، باید در نحوه عقد قرارداد نیز صاحب نظر باشد. یک وکیل زبده، مشاور خوبی نیز می باشد. وظایف وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت عبارتند از :

مشاوره حقوقی کامل و جامع :

یک وکیل ماهر باید از نکات مثبت و منفی معامله به صورت کامل اطلاع داشته و تمام آن نکات را به موکل خود انتقال دهد.

انواع قراردادها :

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت باید از انواع قراردادهای پیش فروش و مشارکت در ساخت مطلع باشد و با توجه به نیاز موکل، بهترین گزینه برای قرارداد را به او معرفی نماید. البته بهتر است که انواع قراردادها را برای موکل شرح داده و با مشورت او، بهترین گزینه را انتخاب کند.

تنظیم قرارداد :

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت باید با اشراف بر قوانین و مقررات، اقدام به تنظیم قرارداد نهایی برای موکل خود نماید.

تعیین تعهدات و مفاد قرارداد :

وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت باید تمام تعهدات طرفین را با جزئیات کامل در قرارداد ذکر نماید. برای مثال در قرارداد مشارکت در ساخت باید وظایف کامل مالک یعنی ارائه ملک و پرداخت سهم هزینه او را ذکر نماید. همچنین باید برای سازنده، مشخصات بنا و زمان تحویل آن را معین کند. تعیین منابع مالی و هزینه های طرفین، از دیگر وظایف این بخش از وکالت است.

تعیین سهم شراکت :

با توجه به هزینه های پرداختی هر یک از طرفین، باید سهم الشرکه مالک و سازنده به صورت دقیق ذکر گردد.

تعیین راه کار در صورت بروز اختلاف :

در مرحله نخست، وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت باید جرائمی را برای طرفین معامله به منظور عدم عمل به وظایف خود تعیین نماید. سپس یک مرجع را برای حل اختلافات احتمالی، تعیین کند.

هزینه اخذ وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت

یکی از اموری که در اخذ وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت، مهم تلقی می گردد، هزینه وکالت می باشد. از آنجا که خسارت و جریمه های نقدی حاصل از عدم تعهد به قرارداد، بر عهده یکی از طرفین است در نتیجه هزینه مشاوره با وکیل برای عقد قرارداد بسیار به صرفه تر است. نکته مهم در این رابطه این است که هزینه مشاوره با هزینه وکالت تفاوت زیادی دارد.

برای دریافت مشاوره حقوقی، می توان به دو روش حضوری و تلفنی اقدام نمود. نرخ مشاوره تقریبا برای همه وکلا یکسان است. مشاوره تلفنی به مدت بیست دقیقه، حداقل 200 هزار تومان دارد. هزینه مشاوره تلفنی چهل دقیقه ای نیز حدود 350 هزار تومان می باشد. اما برای دریافت مشاوره به صورت حضوری به مدت یک ساعت، باید مبلغ 900 هزار تومان پرداخت نمود.

اما هزینه وکالت یک پرونده در حوزه پیش فروش و مشارکت در ساخت، به صورت درصدی محاسبه می گرد. یعنی هزینه وکیل، درصدی از هزینه مورد مطالبه موکل از طرف مقابل است. معمولا درصد متعارف برای این کار، حدود ده درصد مبلغ مورد مطالبه می باشد. البته لازم به ذکر است که هزینه نهایی وکالت، بر اساس توافق طرفین بوده و ممکن از کمتر یا بیشتر از ده درصد تعیین گردد.

وکیل علیرضا طباطبایی وکیل دعاوی ملکی

کلام پایانی

وکالت یکی از شغل های پر ماجرا و بسیار حساس در ایران است. معمولا در حل مشکلات قضایی و پرونده های شکایات و طلاق و… از وکلا به منظور دفاع از حقوق مردم کمک گرفته می شود. وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت با اطلاع جامع از بند و تبصره های قانون و مقررات، آشنایی با سامانه قضایی و مراجع ذیربط و …. می تواند سبب احقاق حقوق افراد گردد. اما خرید و فروش ملک و یا مشارکت در ساخت، یکی از متداول ترین موضوعات مطرح شده در دادگاه های کشور است.

اغلب افراد به دلایلی نظیر عدم آگاهی از قیمت ملک، عدم عمل به تعهدات، کلاهبرداری و… در زمینه مشارکت در ساخت، دچار مشکلات عدیده ای می شوند. وکیل دعاوی پیش فروش و مشارکت در ساخت، وظیفه دارد تا از حقوق بر حق هر یک از طرفین خسارت دیده دفاع کرده و تا پیروزی کامل در دعوا پیش رود. البته برای تحقق این امر، حق الوکاله وکیل مدافع نیز باید طبق قوانین پرداخت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات جدید