جرم جعل رایانه‌ای جرمی است که جعل در بستر فضای مجازی رخ می‌دهد و مطابق قانون شخص مرتکب مجازات خواهد شد.

جعل در لغت به معنای خود درآوردن و ساختن است و جرم جعل در قانون مجازات اسلامی تعریف شده است، اما امروزه این جرم چنان گسترده شده است که در فضای مجازی نیز رخ می‌دهد، جرم جعل رایانه‌ای مصادیقی زیادی دارد و قانونگذار برای این دسته از جرایم نیز مجازاتی تعیین کرده اند.

در این مطلب از طباطبایی می‌خواهیم درباره جرم جعل رایانه‌ای و مجازات این جرم را صحبت کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

جعل چیست؟

جعل در لغت به معنای خود درآوردن و ساختن است، جعل در قانون مجازات اسلامی عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص غیر رسمی یا رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو با اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر این‌ها به قصد تقلب.

مطابق با ماده بیان شده هر کس اقدام به ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص به هر روشی کند مجرم است و مطابق با قانون مجازات خواهد شد.

جرم جعل رایانه‌ای چیست؟

در قسمت قبل گفتیم که جعل چیست و درباره آن توضیح دادیم در این بخش از مقاله می‌خواهیم جرم جعل رایانه‌ای را توضیح دهیم.

جرم جعل رایانه‌ای در این قانون در فصل جرائم علیه صحت و تمامیت داده و سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی آمده است، در ماده ۶ قانون جرائم رایانه‌ای یکی از اقدامات زیر را مرتکب شوند جاعل رایانه‌ای است:

الف) تغییر یا ایجاد داده‎‌های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده به آن‌ها.

ب) تغییر داده‎‌ها یا علائم موجود در کارت‌های حافظه یا قابل پردازش در سامانه‌های رایانه‎ ای یا مخابراتی یا تراشه ‎ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده‎‌ها یا علائم به آن‌ها.

مصادیق جرم جعل رایانه‌‌ای

در قسمت‌های قبل شما را با جعل و جرم جعل رایانه‌ای آشنا کردیم در این بخش از مقاله می‌خواهیم مصادیق جرم جعل رایانه‌ای را بیان کنیم.

ویژگی‌های جعل رایانه‌ای

در این بخش از مقاله می‌خواهیم ویژگی‌های جعل رایانه‌ای را برای شما بیان کنیم‌:

نحوه اثبات جرم جعل رایانه‌ای

جرم جعل رایانه‌ای

از آنجا که جرم جعل رایانه‌ای در بستر سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی انجام می‌شود اثبات جرم نیز باید به وسیله جمع آوری ادله الکترونیکی باشد برای اثبات جرم و تعقیب متهم باید از داده‌های ایجاد شده، تغییر داده یا وارد شده به صورت غیر مجاز نگهداری شود تا با بررسی و کارشناسی‌های لازم توسط پلیس فتا و یافتن مبدا و مقصد آن‌ها مجرم و مرتکب جرم مشخص شود.

براساس ماده ۶۶۷ قانون آیین دادرسی کیفری یکی از وظایف ارائه کنندگان خدمات دسترسی این است که موظفند داده‌ها را حداقل شش ماه پس از ایجاد حفظ نمایند تا در صورت لزوم در اختیار مقام قضایی قرار گیرد.

براساس ماده ۶۷۰ قانون آیین دادرسی کیفری مقام قضایی می‌تواند دستور ارائه داده‌های حفاظت شده در سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی را به اشخاص و ارائه کنندگان خدمات دسترسی بدهد تا در اختیار ضابطان قرار گیرد.

مجازات جرم جعل رایانه‌ای

مجازات جرم جعل رایانه‌ای در ماده ۶ قانون جرایم رایانه‌ای مشخص شده است و براساس این ماده هر کس اقدامات که بیان شده است را انجام دهد جاعل رایانه‌ای است و به مجازات زیر محکوم خواهد شد:

در ماده ۷ قانون مجازات اسلامی بیان شده است که هر کس با علم به مجعول بودن داده‌ها یا کارت‌ها یا تراشه‌ها از آن‌ها استفاده کند به مجازات بالا محکوم خواهد شد.

مرجع صالح رسیدگی به جرم جعل رایانه‌ای

حال شاید این سوال برای شما مطرح شود که مرجع صالح رسیدگی به جرم جعل رایانه‌ای چه مرجعی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قاعده کلی در خصوص صلاحیت محلی دادسرا صالح به رسیدگی به جرم این است که دادسرای محل وقوع جرم مکلف به انجام تحقیقات و رسیدگی است، در خصوص دادسرا و دادگاه صالح برای رسیدگی به جرم جعل رایانه محل وقوع جرم است، همچنین براساس ماده 665 قانون آیین دادرسی کیفری در صورت مشخص نبودن محل وقوع جرم دادسرای محل کشف جرم مکلف به انجام تحقیقات و رسیدگی است.

آیا جعل رایانه‌‌ای قابل تعلیق است؟

براساس ماده ۴۶ و ۴۷ قانون مجازات اسلامی که به جرایم قابل تعلیق پرداخته است، جرم جعل رایانه‌ای قابل تعلیق است، جرم جعل اینترنتی با توجه به درجه پنج بودن و عدم احصا در ماده ۴۷ قانون مذبور قابل تعلیق است.

آیا استفاده از داده‌های مجهول جرم است؟

جرم جعل رایانه‌ای

 

حال شاید این سوال برای شما مطرح شود که آیا استفاده از داده‌های مجهول جرم است؟ در واقع فرد جاعل نیست و فقط از این داده‌ها استفاده کرده است آیا قانونگذار او را هم مجرم می‌داند؟

جعل داده‌ها به قدری مهم است که قانونگذار در برهی موارد استفاده از این داده‌های مجعول را هم جرم انگاری کرده است، برای مثال استفاده از مهر یا علامت جعل شده یکی از ادارات یا موسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی مانند شهرداری با علم به جعل جرم است.

یعنی فردی که از این مهر یا علامت جعل شده استفاده کرده باید از جعلی بودن آن خبر داشته باشد در این صورت است که اقدام او مشمول مجازات خواهد بود.

در خصوص استفاده از داده‌ها یا کارت‌ها یا تراشه‌هایی که از طریق جعل رایانه‌ای به دست آمده، مطابق با ماده ۷۳۵ قانون جرایم رایانه: هر کس با علم به مجعول بودن داده‎‌ها یا کارتها یا تراشه‎‌ها از آنها استفاده کند، به مجازات مندرج درماده فوق محکوم خواهد شد.

براساس ماده بیان شده همان مجازات جعل رایانه‌ای را برای آن در نظر گرفته است در صورتی که به جعل بودن آن علم داشته باشد.

مشاوره با وکیل جرم جعل رایانه‌ای

 وکیل جرم جعل رایانه‌ای کسی است که نسبت به جرم جعل رایانه‌ای و مصادیق آن و قوانین مربوط به آن اشرافیت کامل دارد و می‌تواند پرونده‌هایی که به این جرایم مربوط می‌شوند را به راحتی به نتیجه مطلوب برساند.

در صورتی که با جرم جعل رایانه‌ای مواجهه شدید یا متهم به جرم جعل رایانه‌ای شدید توصیه می‌کنیم از یک وکیل متخصص در حوزه راهنمایی بگیرد و مشاوره دریافت کنید، زیرا به شما کمک می‌کند تا با آگاهی کامل مسیر رسیدگی به شکایت را دنبال کنید و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

موسسه وکیل طباطبایی دارای وکلای مجرب و متخصص در حوزه جعل رایانه‌ای است شما می‌توانید با استفاده از فرم مشاوره موجود در سایت و تکمیل آن منتظر تماس مشاوران ما باشید و سوالات و ابهامات خود درباره جرم جعل رایانه‌ای بپرسید.

کلام آخر

 به پایان این مطلب از وکیل طباطبایی رسیدیم امید است اطلاعاتی که در حوزه جرم جرایم رایانه‌ای در اختیار شما قرار دادیم مفید باشد، چنانچه در این خصوص نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید با استفاده از شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید و از آن‌ها مشاوره دریافت کنید.

سوالات متدوال

جرم جعل رایانه‌ای چیست؟

جرم جعل رایانه‌ای شامل تغییر یا ایجاد داده‌های قابل استناد و تغییر داده‌های و علائم موجود بر کارت حافظه می‌شود برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر مقاله ما را مطالعه کنید.

مصادیق جرم جعل رایانه‌ای چیست؟

 مصادیق جرم جعل رایانه‌ای شامل تغییر داده غیر مجاز و دگرگونی آن و ایجاد داده غیر مجاز، افزودن داده به داده‌های دیگر می‌شود برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر مقاله ما را مطالعه کنید.

مجازات جرم جعل رایانه‌ای چگونه است؟

 مجازات جرم جعل رایانه‌ای مطابق با ماده ۶ قانون جرایم رایانه‌ای مشخص شده است و افراد به یک تا پنج سال حبس یا جریمه نقدی با هر دوی این‌ها محکوم خواهد شد برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر مقاله ما را مطالعه کنید.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *