وکیل متخصص پولشویی کیست و چگونه میتواند به نجات شما کمک کند؟شاید شما هم متهم به جرم پولشویی شده اید و می بایست برای دفاع از اتهام منتسب به خود اقدام نمایید توصیه می شود چنانچه متهم به پولشویی شده اید با توجه به مجازات سنگین این جرم و مباحث تخصصی مربوطه قبل از هر گونه اقدام ضمن مطالعه مطلب زیر با وکیل متخصص پولشویی مشورت کنید.

وکیل متخصص پولشویی در حوزه جرائم پولشویی به صورت تخصصی فعالیت دارد. وکیل پولشویی با توجه به اینکه بر قوانین و مقررات در زمینه پولشویی تسلط داشته و تجربه پیگیری چنین پرونده هایی را دارد از تخصص و مهارت لازم برای دفاع از متهم به پولشویی و یا اثبات این جرم برخوردار است.

به طور معمول افراد متهم به پولشویی با توجه به میزان مال مورد دعوا، در صورتی که جرمشان اثبات شود محکوم به مجازات های سنگینی از سوی قانون خواهند بود.

بر همین اساس مشورت و مراجعه به یک وکیل متخصص و مجرب در حوزه پولشویی از جانب متهم یا شاکی به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب امری ضروری است. وکیل طباطبایی متخصص در زمینه پرونده های پولشویی بوده و تاکنون پرونده های بسیاری را در این حوزه به سرانجام رسانده است. برای کسب اطلاعات بیشتر، تنها کافی است بر روی فرم مشاوره وکیل طباطبایی کلیک کنید.

پولشویی چیست؟

هرگاه شخصی و اشخاصی به شکل سازمان دهی شده، وجوه یا اموال نامشروعی را به وسیله ارتکاب جرم یا روش های ناموجه از جمله اختلاس، سرقت، کلاهبرداری و… تحصیل کرده باشند و آنها را به اموال قانونی و مشروع تبدیل کنند تا مورد پیگرد قانونی قرار نگیرند، عمل پولشویی صورت گرفته است.

پولشویی از جمله جرائم کیفری محسوب شده که در خصوص امور اقتصادی و مالی رخ  می دهد. در کلیه کشورهای جهان به منظور مبادلات اقتصادی وسیع و پیشگیری از بروز اختلال در نظام های اقتصادی و فساد مالی، پولشویی به عنوان جرم تعریف شده و مجازات های سنگینی برای آن در نظر گرفته اند. در کشورمان نیز از سال ۱۳۸۶ قانون مبارزه با پولشویی تعریف و به تصویب رسیده و این عمل توسط نهادهای قانونگذار و قضایی مورد جرم انگاری قرار گرفته است. وکیل متخصص پولشویی بر کلیه قوانین فوق تسلط داشته و  می تواند با مدارک محکمه پسند پولشویی را اثبات نماید و یا با ارائه مدارک معتبر متهم را از کلیه اتهامات وارده تبرئه نماید. در واقع یک وکیل پولشویی حاذق تکیه‌گاه مناسبی برای دفاع از حقوق متهم یا شاکی پرونده پولشویی در مراجع قانونی و قضایی خواهد بود.

وکیل متخصص پولشویی

وکیل متخصص پولشویی

مجازات پولشویی:

مجازات پولشویی بر اساس نوع جرم و شرایط آن و همچنین شرایط اشخاص شاکی و متهم متفاوت خواهد بود. زمانی که اشخاص حقیقی یا حقوقی در مراجع قانونی در مظان اتهام پولشویی قرار  می گیرند بایستی مدارک معتبری را ارائه داده و به عنوان متهم یا شاکی به دفاع از خود بپردازند. در صورتی که متهم یا متهمان از قوانین قضایی پولشویی اطلاعات کافی نداشته باشند بدون شک امکان دفاع از خود را نیز نخواهند داشت. در چنین شرایطی بهره‌گیری از وکیل متخصص پولشویی حاذق و مجرب امری ضروری است. زمانی که جرم پولشویی اشخاص متهم اثبات شود بر اساس شرایط اشخاص مجرم مجازات های متفاوتی برای آنها در نظر گرفته شده و اجرا  می شود.

از جمله این مجازات ها  می توان به مصادره کلیه اموالی اشاره کرد که تحت عنوان پولشویی به دست آمده‌اند و همچنین عواید حاصل از آن، حتی زمانی که تبدیل به اموال دیگری شده باشند، در صورت اثبات توسط مراجع قانونی و قضایی مورد صادره قرار  می گیرند.

چنانچه عواید و اموال به دست آمده از پولشویی از ۱۰ میلیارد ریال کمتر باشد برای آن مجازات حبس تعزیری درجه پنج(دو تا پنج سال زندان) و چنانچه عواید و اموال به دست آمده از پولشویی از ۱۰ میلیارد ریال بیشتر باشد برای آن مجازات حبس تعزیری درجه چهار در نظر گرفته شده (پنج تا ده سال زندان) و اعمال  می شود.

میزان جزای نقدی که برای پولشویی توسط مراجع قانونی در نظر گرفته خواهد شد معادل میزان مالی بوده که تحت پولشویی به دست آمده است. چنانچه پولشویی توسط اشخاص حقوقی صورت گرفته باشد ضمن مصادره اموال و عواید حاصل از پولشویی و پرداخت جزای نقدی امکان انحلال شرکت و یا جلوگیری از ادامه فعالیت های آن تا مدت زمان مشخصی نیز وجود دارد.

مجازات پولشویی

مجازات پولشویی

شرایط تحقق پولشویی:

پولشویی بر اساس سه شرط مندرج در بندهای سه گانه ماده ۹ قانون پولشویی تحقق  می یابد که عبارتند از:

رفع اتهام جرم پولشویی:

رفع اتهام جرم پولشویی برای افراد متهم زمانی ممکن خواهد بود که ارکان جرم از جمله رکن قانونی، رکن معنوی و رکن مادی آن در اعمال و رفتار آنها نزد مراجع قانونی اثبات نگردد. از لحاظ رکن مادی جرم چنانچه رفتار فیزیکی یا مادی معینی جهت انجام پولشویی از سوی افراد متهم وجود نداشته باشد، امکان رفع اتهام جرم پولشویی توسط وکیل متخصص پولشویی وجود دارد. همچنین اگر سوء نیت به صورت  عمده یا عام و خاص یا وارده منتج به مقصود در رفتار و اعمال افراد متهم وجود نداشته و یا نزد مراجع قانونی قابل اثبات و تشخیص نباشد وکیل  می تواند نسبت به رفع اتهام جرم پولشویی از افراد متهم اقدام نماید.

ویژگی های بهترین وکیل متخصص پولشویی:

وکیل پولشویی حاذق و مجرب با توجه به اشراف کاملی که به روال اداری و قانونی دارد توانایی رفع اتهام را از افراد متهم داشته و یا با ارائه مدارک معتبر امکان اثبات پولشویی را برای افراد حقوقی یا حقیقی دارد. ضمن اینکه وکیل پولشویی بایستی دارای مجوز رسمی و پروانه وکالت باشد که به تایید مراکز مشاوره قوه قضاییه یا کانون وکلا رسیده است.

وکیل متخصص پولشویی در واقع نوعی وکیل کیفری به شمار آمده، بنابراین بایستی از مدارک دانشگاهی در خصوص رشته حقوق جزا و جرم شناسی برخوردار باشد. وکیل پولشویی متخصص و حرفه‌ای از کلیه قوانین و مقررات مربوط به پولشویی مطلع بوده، از این رو بر کلیه پرونده های پولشویی اشراف و تسلط کامل دارد. چنین وکیلی توانایی تنظیم لایحه دفاعیه یا نگارش شکواییه را طبق قوانین مربوطه داشته و  می تواند در طی جلسات دادگاه از موکل خود به عنوان خوانده یا خواهان دفاع موثر را داشته باشد.

سخن پایانی:

پولشویی از جرائم کیفری پیچیده و دشوار به شمار آمده که در حوزه امور اقتصادی و مالی روی می‌دهد و در صورت اثبات مجازات‌های سنگینی را نیز در پی دارد. برخلاف اغلب موضوعات کیفری و حقوقی مانند توهین، افترا، سرقت و… که وکالت آنها به زبان ساده و روتین انجام می‌گیرد، قبول پرونده پولشویی نیاز به تخصص، علم و تجربه بالایی خواهد داشت. در روند پیگیری پرونده‌های پولشویی اغلب موارد غیر قابل پیش بینی مطرح می‌شود که برای دفاع موثر نیاز به اشراف و تسلط کامل وکیل بر آن موضوع است. بنابراین توصیه می‌شود برای پیشبرد موفقیت آمیز پرونده پولشویی حتماً به یک وکیل متخصص پولشویی مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *