خطرات موجود در حین استفاده از برنامه ها

هنگام ورود به اپ استور یا پلی استور هیچ برنامه ای را بصورت مستقیم بر روی دستگاه خود نصب نکنید. شما باید هوشمندانه رفتار کنید و قبل از نصب هر برنامه یا ابزاری سه مورد را بررسی کنید: توسعه دهنده، نقدها و مجوزها. اخیراً موجی از برنامه های «Insta Loan» به راه افتاده است. اکثر این برنامه ها چینی هستند و بدون هیچ مدرکی به شما قول وام می دهند. اما این وام ها با سودهای کلان همراه اند و وقتی مردم قادر به بازپرداخت آنها نباشند، منجر به اخاذی می شوند. این برنامه ها می توانند به اطلاعات تلفن شما دسترسی داشته باشند و لیست مخاطبین و عکس های شما را کپی کنند. برقراری امنیت در این دنیای دیجیتال نیاز به آگاهی دارد.

امنیت  در دنیای دیجیتال

برای خواندن جرایم مالی آنلاین کلیک کنید.

اگر مردم اطلاعات توسعه دهنده برنامه ها را بررسی کنند، متوجه می‌شوند که این برنامه‌ها قابل اعتماد نیستند. نکته مهم دیگر این است که کنترل والدین بر روی همه دستگاه ها وجود دارد. این مسئله کمک می‌کند که جستجوی کلمات یا محتوای نامناسب را فیلتر کنید و همچنین دسترسی فرزندانتان به برخی موارد را کنترل کنید. والدین باید بر روی محتوا کنترل داشته باشند و در مورد ردپای دیجیتالی به کودکان آموزش دهند. برقراری امنیت در دنیای دیجیتال نیاز به آموزش دارد.

مردم در شبکه های اجتماعی چه اقدامات احتیاطی را باید انجام دهند؟

ما این روزها بدون بررسی تنظیمات حریم خصوصی خود، اشتراک گذاری های زیادی را انجام می دهیم. افرادی هستند که می‌توانند عکس شما را تغییر دهند و یک تصویر ویدیویی نامناسب ایجاد کنند. سپس با شما تماس بگیرند و بگویند: “اوه خدای من، ویدئوی شما چگونه لو رفته است”؟

با ترس و نگرانی، بر روی کاور ویدیو کلیک می کنید، به صفحه ای دقیقاً شبیه به صفحه ورود به فیس بوک منتقل می شوید و از شما ایمیل و رمز عبور تان را می خواهد. وقتی نگران هستید، ممکن است به جزئیات کوچک توجه نکنید. هکر از این اطلاعات استفاده می کند تا حساب رسانه های اجتماعی تان را قفل کند و در عین حال با دوستتان تماس بگیرید و فورا درخواست پول کنید.

عامل ترسناک دیگر مسمومیت گوگل می باشد. وقتی شما در حال سرچ در یک موتور جستجو هستید، هکرها می توانند از طریق روش Black Hat SEO  یا “سئو کلاه سیاه” وب سایت جعلی خود را در صدر نتایج جستجو قرار دهند. بنابراین، ممکن است اولین لینکی که بالا می آید، واقعی نباشد. اگر از شما در خواست شد تا برنامه یا ابزاری را دانلود کنید، مشکوک شوید و محتاط رفتار کنید. برای برقراری امنیت در دنیای دیجیتال نیاز به یکسری ابزار داریم.

برخی از ابزارهای اساسی برای برقراری امنیت بیشتر در دنیای دیجیتال

در نگاه اول به همه چیز در اینترنت اعتماد نکنید. باید خودتان کارآگاه خودتان باشید. ایجاد یک پروفایل جعلی آسان است، بنابراین باید بدانید که چگونه از اوسینت یا « جستجوی پیشرفته در منابع اطلاعاتی آزاد» استفاده کنید. به عنوان مثال، وقتی که با پروفایل ازدواجی یا قرار ملاقات مواجه می شوید، سعی کنید با جستجوی تصویر معکوس (Reverse Image Search)، اطلاعات بیشتری در مورد آن شخص پیدا کنید. می توانید یک عکس آپلود کنید یا URL یک تصویر را در یک موتور جستجو مانند: www.google.com/imghp، yandex.com/images/ یا www.bing.com/visualsearch وارد کنید تا تصاویر مرتبط یا موارد مشابه به شما نمایش دهد. جهت برقراری امنیت در دنیای دیجیتال کارآگاه خودتان باشید.

پس از قربانی شدن در جرایم سایبری چه می توان کرد؟

اگر قربانی جرایم سایبری شدید، کافی ست خونسردی خود را حفظ کنید و قبل از هرگونه اقدامی با مشاورین و وکلای متخصص در این زمینه مشورت کنید. وکیل طباطبایی با تجربه فراوان در زمینه حل پرونده های مربوط به انواع جرایم سایبری و برقراری امنیت در دنیای دیجیتال می تواند بهترین راهکارها را در اختیار شما قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *