مقدمه

هیچ کس دوست ندارد پولی را که به سختی از طریق سرمایه گذاری های ارزهای دیجیتال به دست می آورد، از دست بدهد. اما، تعدادی از رویدادهای پیش بینی نشده می توانند ثروت سرمایه گذاران را از کیف پول های تجاری شان بیرون بکشند. یکی از روش‌های رایج این است که هکرها، سرمایه‌گذاران را به سمت پیشنهادات جذاب بر روی پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی جذب می‌کنند و آنها را تله کلیک (محتوا یا عنوانی که هدف عمده اش جذب مخاطب بیشتر و جلب توجه بازدید کنندگان برای تشویق و وسوسه آنها به کلیک کردن و دیدن صفحه وب در رسانه های دیجیتال مجازی می باشد) در یک ارز دیجیتال خاص می‌کنند. کیف پول گرم تان (Hot Wallet) هم می تواند مورد هدف قرار بگیرد.

تنها با یک کلیک، قبل از اینکه متوجه شوید پول شما از کیف پول گرم یا هات والتتان خالی می شود. گاهی اوقات هم پولی که سرمایه گذار از طریق خودپرداز به حساب خود منتقل می کند به دست هکرها می افتد.

با این که آگاهی از تهدیدات سایبری در میان سرمایه گذاران در بازار کریپتو افزایش یافته است اما عدم قطعیت همچنان وجود دارد و با گذشت زمان هم بیشتر می شود.

حجم تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در سال جاری برای نهادهای غیرقانونی و قانونی از سال 2021 تا ژوئیه پیگیری شد. به نظر می‌رسد که فعالیت‌های مجرمانه در مواجهه با کاهش قیمت‌ها انعطاف‌پذیرتر می باشند. حجم غیرقانونی نسبت به مدت مشابه سال قبل، فقط 15 درصد و حجم‌ قانونی 36 درصد کاهش یافته است.

درآمد حاصل از کلاهبرداری

در حال حاضر، کل درآمد حاصل از کلاهبرداری در سال 2022 ، 1.6 بیلیون دلار می باشد. این میزان 65 درصد کمتر از زمانی ست که تا پایان جولای سال 2021 بوده است.  این  میزان کاهش با کاهش قیمت ها در ارزهای مختلف مرتبط می باشد.

همچنین تعداد فزاینده ی انتقال فردی که منجر به کلاهبرداری می شود، از اول سال تا به امروز در سال 2022، کمترین میزان در چهار سال گذشته بوده است.

برای خواندن کلاهبرداری ارز دیجیتال کلیک کنید.

افراد کمتری نسبت به همیشه گرفتار کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال می‌شوند. یکی از دلایل این امر می‌تواند این باشد که با کاهش قیمت دارایی‌ها، کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال که معمولاً خود را به نوعی فرصت‌ سرمایه‌گذاری غیرفعال در ارزهای دیجیتال با بازدهی بالا جلوه می دادند، برای قربانیان احتمالی کمتر وسوسه انگیز هستند.

حتی فرض بر این می باشد که کاربران جدید و بی‌تجربه‌ای که بیشتر در معرض کلاهبرداری قرار می‌گیرند، اکنون که قیمت‌ها در حال کاهش می باشد، بر خلاف گذشته کمتر فریب می خورند.

علاوه بر این، درآمد بازار دارک نت نیز در سال 2022 به میزان قابل توجهی کمتر شده و در حال حاضر 43 درصد کمتر از جولای سال گذشته می باشد.

بر اساس گزارش ها تا جولای ۲۰۲۲، ۱.۹ بیلیون دلار ارز دیجیتال در هک خدمات سرقت شده، این آمار در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ کمتر از ۱.۲ بیلیون دلار بوده است.

افزایش چشمگیر وجوه سرقتی

دلیل هک ها را می توان به افزایش چشمگیر وجوه سرقتی از طریق پروتکل های حوزه مالی غیرمتمرکز یا  DeFi نسبت داد.  از سال 2021 شاهد شروع این روند هستیم.

با افزایش شدید سرمایه های سرقتی، بخش های دولتی و خصوصی باید به همکاری با یکدیگر ادامه دهند. این بخش ها قابلیت های خود را جهت مبارزه با جرایم مبتنی بر ارزهای دیجیتال تقویت کنند.

با این که هک ها یکی از آن اتفاقات غیرمنتظره ای هستند که به نظر می رسد هنوز به عنوان یکی از معایب اصلی بازار ارزهای دیجیتال در نوسان هستند. به عنوان یک سرمایه گذار که در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کند، باید هنگام معامله و محافظت از سرمایه گذاری خود در رمزارزها هوشیار و محتاط رفتار کنید.

چگونه از کیف پول گرم خود در برابر هکرها محافظت کنیم؟

کیف پول گرم

برای محافظت از کیف پول های تجاری خود در برابر هکرها، باید از کلیک کردن بر روی لینک اسپم ها در اینترنت خودداری کنید. کلیدهای خود را (عمومی/خصوصی) با هیچ کس به اشتراک نگذارید.

یک کاربر هرگز نباید به پیامی که از بیرون ارسال می شود، در حین انجام مبادله اعتماد کند. بهتر است از کیف پول سرد (Cold Wallet) به جای کیف پول گرم برای محافظت از کلیدهای خود استفاده کنید.

کیف پول سرد ریسک کمتری دارد و اطلاعات نزد مشتریان باقی می ماند. کیف پول های سرد آفلاین هستند، یعنی نیازی به خدمات اینترنتی ندارند. این والت ها، کیف پول های سخت افزاری به شکل یک رسانه فیزیکی هستند که احتمال نشت اطلاعات و سرقت را تا زمانی که کاربر جزئیات خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارد، کاهش می دهند.

کیف پول های گرم به اینترنت متصل هستند. بخشی از مبادلات ارزهای دیجیتال محسوب می شوند، از این رو در برابر هک های سایبری آسیب پذیرتر می باشند.

هک در رسانه‌های اجتماعی رایج می باشد و معاملات جذاب آن می‌تواند برای کاربر دردسرساز شود. کیف پول‌ها را در اپلیکیشن غیرمتمرکز یا دپ (dApp) های مشکوک قطع کنید و همیشه پس از انجام تراکنش مجوزها را لغو کنید. پیغام والت یا کیف پول باید برای فردی که قبلاً از آن استفاده کرده، آشنا به نظر برسد. در طول هر معامله تمام دقت خود را بکار بگیرید.

وکیل طباطبایی می تواند بهترین راه حل ها، در زمینه ارز دیجیتال و امنیت در این بازار را به شما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *