پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی در حوزه تلفن‌های اندروید و اینترنت زندگی بشر را متحول و امکانی فراهم کرده است تا افراد بدون نیاز به طی مسافت‌های طولانی بتوانند با دیگر افراد ارتباط برقرار کنند. حضور افراد در این حوزه باعث شد تا مجرمان این بار فعالیت خود را در این مکان پایه‌گذاری کنند. جرایم اینترنتی و تخلفات اینترنتی که در حوزه رسانه‌ها شکل می‌گیرد، از پیامدهای منفی حضور متخلفان در این عرصه است. حضور فعال و پیشرفت روش‌های کلاهبرداری اینترنتی باعث شده است امروزه پرونده‌های حقوقی زیادی بر علیه این دسته متخلفان در دادگاه وجود داشته باشد.

شناخت انواع جرایم اینترنتی و روش‌های کلاهبرداری در این حوزه باعث می‌شود تا احتمال وقوع جرایم سایبری کاهش یابد. ما در این مقاله ۱۲ مورد از معروف‌ترین و متداول‌ترین روش‌های فعالیت متخلفان را بیان خواهیم کرد. با درنظرگرفتن این روش‌ها می‌توانید امنیت خود را در فضای اینترنت ارتقا بخشید.

جرم اینترنتی چیست؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که دزدی و کلاهبرداری تنها در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد، اما این موضوع کاملا اشتباه است. در دنیای مدرن دیگر دزدی به معنای بالارفتن از دیوار مردم نیست‌. یک هکر حرفه‌ای بدون نیاز به بالارفتن از دیوار خانه‌تان از کیلومترها دور‌تر می‌تواند ثروت و آبروی شما را مورد حمله قرار دهد.

هرگونه رفتار از سمت دیگران که باعث آزردگی خاطر، اذیت و آزار، مشکلات روحی و جسمی، آسیب به آبرو و ثروت افراد شود، جرم تلقی می‌شود. اگر این جرایم در بستر اینترنت به وقوع بپیوندد، جرایم اینترنتی نامیده می‌شود. گستردگی فضای اینترنت و قابلیت‌های بالای این حوزه باعث شده است تا جرایم این حوزه اشکال مختلف و متنوعی داشته باشند. متداول‌ترین این جرایم به شرح زیر هستند:

ایجاد مزاحمت

بسیاری از ما در دنیای واقعی شاهد آزار و اذیت و مزاحمت‌هایی بوده‌ایم که گاها پیامدهای روانی فراوانی را برای ما به همراه داشته است‌. نکته جالب اینکه این مزاحمت‌ها تنها به دنیای حقیقی محدود نمی‌شود. با گسترش فضای مجازی ایجاد مزاحمت‌ها نیز در این حوزه افزایش پیدا کرده است. به دنبال این مزاحمت‌ها امروزه شاهده تعداد کثیری از پرونده‌هایی هستیم که بر علیه مجرمان اینترنتی در دادگاه‌های قضایی بررسی می‌شود.

دروغ نگفته‌ایم اگر بگوییم ایجاد مزاحمت در فضای مجازی یکی از مهم‌ترین جرایم اینترنتی در عصر حاضر محسوب می‌شود. این جرم به اشکال مختلفی در فضای مجازی صورت می‌گیرد. شایعه‌پراکنی‌ها و مزاحمت‌هایی که در فضای مجازی ایجاد و موجب ایجاد اختلال در زندگی مردم و خدشه به آبرو و روان افراد می‌شود، از جمله این جرایم سایبری هستند.

سرقت اطلاعات مهم

تلفن همراه و رایانه‌های ما پر است از اطلاعات مهمی که دوست نداریم به دست غریبه‌ها برسد. این اطلاعات مهم عبارتند از عکس‌ها، فیلم‌ها، پیام‌ها و اطلاعات مهم کارت بانکی. افراد سوءاستفاده گر می‌توانند با دردست داشتن این اطلاعات به کلاهبرداری و اخاذی از شما بپردازند.

یکی از سوالات متداولی که دوستان از ما می‌پرسند این است که نحوه کار این سارقان چگونه است؟ این دسته از جرم‌های اینترنتی با استفاده از رایانه و نرم‌افزارهای مربوطه انجام می‌گیرد. گاهی یک اپلیکیشن مخرب زمینه را برای کلاهبرداری و سرقت‌های اینترنتی فراهم می‌‌کند. این روش یکی از متداول‌ترین روش‌های دست‌یابی به رمزهای مهم کارت بانکی است. و با ایجاد اختلال در عملکرد برخی نرم‌افزارها صورت می‌گیرد.

توهین و فحاشی‌ها

فحاشی و توهین

استفاده افراد با عقاید و طرز فکرهای متفاوت از اینترنت باعث شده است تا درگیری‌های فراوانی در این بستر شکل گیرد. شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها امکانی را فراهم کرده است تا افراد بتوانند با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند. متفاوت‌بودن اصول اخلاقی و تربیتی افراد باعث شده است تا گاهی این برقراری ارتباط منجر به دعوا و مشاجره شود. گاهی این دعواها به قدری طول می‌کشد که باعث پدیدآمدن دعواهای بزرگ در دنیای واقعی می‌شود.
گاهی این توهین و فحاشی‌ها پیامدهای روحی و روانی زیادی را با خود به همراه خواهند داشت. خبر خوب اینکه افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز مرتبط به پیگیری این دسته جرم‌های سایبری بپردازند.

جاسوسی کردن

جاسوسی‌کردن و به‌دست‌آوردن اطلاعات مهم و اساسی افراد یکی دیگر از جرایم مهم اینترنتی محسوب می‌شود. امکانات زیاد فضای مجازی باعث شده است تا همیشه امکان سرقت و جاسوسی از اطلاعات مهم افراد وجود داشته باشد. حمله به اطلاعات مهم شرکت‌ها و مراکز و جاسوسی برای دست‌یابی به مهم‌ترین اطلاعات کشوری، از جمله این جرایم سایبری و اینترنتی می‌باشند. داشتن اطلاعات و شناخت روش‌های جلوگیری از هک‌شدن گوشی و رایانه از جمله عواملی است که می‌تواند مانع به‌تاراج‌رفتن اطلاعات مهم‌تان شود.

هک‌کردن سیستم‌های رایانه‌ای

در سال‌های اخیر برنامه‌نویسان کمک‌های فراوانی در جهت گسترش و بهبود مشاغل انجام داده‌اند. اما همیشه برنامه‌نویسی به نفع بشر نبوده است حتی گاهی موجب وقوع جرایم اینترنتی شده است. عده‌ای از برنامه‌نویسان حرفه‌ای از نبوغ خود در جهت خلاف قانون و مقررات استفاده می‌کنند. این دسته از افراد با به‌کارگیری تکنیک‌های برنامه‌نویسی به سیستم‌های اطلاعاتی مهم رایانه شما نفوذ می‌کنند.

متاسفانه امروزه تعداد این هکرها در جهان در حال افزایش می‌باشد. با اینکه اقدامات فراوانی در جهت جلوگیری از هک‌شدن سیستم‌های رایانه‌ای شکل می‌گیرد، اما گاهی این پیشگیری‌ها نتیجه نمی‌دهد. با اینکه برخی از شرکت‌ها با استخدام متخصصان و برنامه‌نویسان حرفه‌ای سعی می‌کنند مانع از هک‌شدن اطلاعات مهم شوند، ولی هنوز هم شاهد وقوع این دسته از تخلفات اینترنتی هستیم.

سوءاستفاده کردن

سوءاستفاده

یکی دیگر از روش‌های کلاهبرداری اینترنتی سوءاستفاده کردن از اعتماد افراد است. نحوه کار متخلفان در این روش به این ‌گونه است که ابتدا از در دوستی وارد می‌شوند، با شما ارتباط برقرار می‌کنند و صمیمی می‌شوند. هنگامی که شما کاملا به آن‌ها اعتماد کردید از شما می‌خواهند تصاویر، صوت‌ها و فیلم‌هایی از خود برای آن‌ها ارسال کنید. سپس از این عکس‌ها در جهت سوءاستفاده‌های مالی یا جنسی استفاده می‌کنند.

زنان جوان و ناجوان که سواد رسانه‌ای کافی ندارند بیشتر طعمه این دسته از افراد قرار می‌گیرند. بسیار دیده شده است که بانوان جوان به دلیل فشارهای روانی و ترس از آبرو به خودکشی اقدام می‌کنند. تنها راه جلوگیری از وقوع این دسته جرایم اینترنتی بالابردن سواد اینترنتی و اعتمادنکردن به غریبه‌ها در فضای مجازی می‌باشد.

حمله سایبری

جرایم اینترنتی تنها بر علیه مردم عادی شکل نمی‌گیرد‌. گاهی این جرایم باعث اختلال در نظام سیاسی و اطلاعات یک کشور می‌شود. هکران در این دسته جرایم، نرم افزارهای مهم ارتباطی را هک می‌کنند. و پیام‌های سیاسی تاثیرگذاری را که از قبل آماده کرده‌ بوده‌اند به دست مردم عادی می‌رسانند. هدف از حمله سایبری برهم‌ریختن امنیت یک کشور و اختلال در نظام سیاسی کشور مدنظر می‌باشد.

اختلال در دسترسی کاربران به اینترنت

دسترسی به اینترنت و استفاده از این فضا برای برقراری ارتباط و پیشبرد اهداف تجاری حق مسلم تمامی افراد است. گاهی هکران با اختلال در اینترنت باعث می‌شوند تا دسترسی افراد به سایت‌ها و نرم افزارها قطع شود. ایجاد اختلال در فضای اینترنت به دست هکران یکی دیگر از مهم‌ترین جرایم مجازی می‌باشد. خبر خوب اینکه با مشاوره از یک وکیل سایبری حرفه‌ای می‌توانید به پیگیری این دسته از جرایم بپردازید.

میانبر در پرداخت‌های اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی

شاید کمی عجیب باشد اما هکران توانایی دور زدن قوانین پرداخت‌های اینترنتی را دارند. این دسته از افراد با به‌کارگیری روش‌هایی بدون این‌که هیچ‌گونه پرداخت اینترنتی داشته باشند از خدمات و محصولات اینترنتی استفاده می‌کنند. امروزه این روش به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های جرایم آنلاین شناخته می‌شود. از پیامدهای این دسته از جرایم می‌توان به آسیب‌های اقتصادی فراوانی که دارندگان فروشگاه‌های اینترنتی متحمل می‌شوند اشاره کرد.

متاسفانه در سال‌های اخیر با افزایش مراکز فروش اینترنتی این دسته از جرایم نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته‌ است. بررسی منظم حساب و کتاب‌های فروشگاه اینترنتی یکی از روش‌های جلوگیری از این دسته جرایم اینترنتی می‌باشد.

بی‌توجهی به قوانین کپی‌رایت

حفظ مالکیت یک اثر هنری یا ادبی تنها به دنیای واقعی محدود نمی‌شود. همه ما مستلزم هستیم تا قوانین کپی رایت را در نظر گرفته و از آثار ادبی و هنری دیگران در فضای مجازی سوءاستفاده نکنیم. این دسته از آثار معمولا با هدف کسب ثروت تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین سوءاستفاده از آن‌ها می‌تواند ضرر و زیان‌های اقتصادی فراوانی برای صاحبان اصلی به دنبال داشته باشد. این عوامل باعث شده است تا بی‌توجهی و نادیده گرفتن قوانین مرتبط با کپی‌رایت یکی از انواع جرایم اینترنتی محسوب شود. و افرادی که از این قوانین پیروی نمی‌کنند مجرم تلقی شوند.

زیرپاگذاشتن قوانین در فضای مجازی

عده‌ای از افراد این‌گونه تصور می‌کنند که فضای مجازی یک فضای گسترده و آزاد است که می‌توانند بدون درنظرگرفتن قوانین به انتشار تصاویر، متن‌ها و ویدیوهای مورد علاقه خود بپردازند؛ درصورتی‌که این‌گونه نیست. امروزه فضای مجازی بخشی از زندگی انسان است و از نظر قانون و مقررات هیچ تفاوتی با دنیای حقیقی ندارد. وقوع هرکدام از جرایم در فضای مجازی جرایم اینترنتی محسوب می‌شود.

تنها راه جلوگیری از این دسته جرایم مجازی درنظرگرفتن قوانین و مقررات مهم کشوری است. نادیده‌گرفتن هرکدام از این قوانین در فضای مجازی می‌تواند پیامدهای حقوقی سختی را به همراه داشته باشد.

دستبرد به بانک‌های اطلاعاتی مهم

هنگامی که قصد ورود به یکی از نرم‌افزارهای اینترنتی را دارید اطلاعات کاربری فراوانی از شما درخواست می‌شود. این اطلاعات در سرورهایی ذخیره می‌شود. برخی از هکرها با به‌کارگیری نرم‌افزارهای ویروسی و مخرب به این اطلاعات دستیابی پیدا می‌کنند. دست‌یابی به این اطلاعات و سوءاستفاده در جهت اهداف شخصی یکی دیگر از نمونه‌های جرایم اینترنتی است.

گاهی برخی از مراکز و شرکت‌ها برای دستیابی به اهداف مالی خود از این اطلاعات شخصی استفاده می‌کنند. دستبرد به اطلاعات شخصی افراد یکی از جرایم مجازی می‌باشد که مجازات شدیدی در قوانین جمهوری اسلامی برای آن در نظر گرفته شده است.

مشاوره حقوقی سایبری

استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به معنی این است که هر لحظه در معرض یک خطر یا اتهام قرار داریم. برای آگاهی بیشتر از حقوق و وظایف خود در این زمینه یا مشاوره در زمینه حقوق سایبری می‌توانید از خدمات مجموعه حقوقی وکیل طباطبایی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *