آدرس: کرج، بلوار طالقانی شمالی، برج سایه، طبقه ۱۰، واحد ۳۱

info@vakiltabatabaee.ir

جستجو کردن

پی‌جویی جرایم بیت کوین

اشتراک گذاری مقاله

پی جویی جرایم بیت کوین و موضوعات مهم آن

  بیت کوین اولین پول مجازی نیست . پول‌های دیجیتال متمرکز از سال 1990 بوجود آمده اند. با این حال محبوبیت بیت کوین از چند سال گذشته آنقدر زیاد شد که بسیاری از مردم از اصطلاحات ارز مجازی و “بیت کوین” را مترادف هم استفاده می‌کنند. سوال منطقی این است که چرا این طور است و چرا هنوز از بیت کوین صحبت می کنیم و از ارزهای مجازی دیگر زیاد بحثی نیست؟

جرایم بیت کوین

در حالیکه دیگر ارزهای دیجیتال مانند  ای گلد 1 و  لیبرتی ریورس2 قبل از پیدایش بیت کوین حضور داشته اند،  آن‌ها این مشکل را داشتند که توسط نهادهای متمرکز کنترل و مدیریت می شدند.

در سال 2009 بیت کوین به عنوان اولین پول دیجیتال غیر متمرکز پدید آمد. این یعنی اینکه برای اولین بار در تاریخ یک شخص می‌تواند یک پول مجازی را به‌صورت محرمانه به‌طور مستقیم به فرد دیگری بدون دخالت یک بخش یا فرد واسط بفرستد.

بجای اعتماد به شرکت ها و موسسات، کاربران بیت کوین به یک سیستم ساخته شده از فناوریهای هوشمند آنلاین و رمزنگاری شده اعتقاد دارند. تقریبا همه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز که امروز می شناسیم کما بیش از بیت کوین مشتق شده اند و وابسته بر پایه رمزنگاری هستند و به‌عنوان پول‌های رمزنگاری شده شناخته می‌شوند.

تا به امروز بیت کوین همچنان مهمترین رمز ارزی است که دارای ارزش بازار چند میلیارد یورویی می باشد.  بیت کوین یک ارز دیجیتال جهانی است که برای معاملات آنلاین قابل اعتماد، سریع و غیر قابل بازگشت است ولی بدلیل عدم کنترل مرکزی و مکانیزمهای شناسایی کاربر ،  ردگیری آن مشکل است و یک تضمین و نقطه ایمن برای فعالیت های مجرمانه است.

پی‌جویی جرایم بیت کوین
شکل 1: شبکه بلاکچین بصورت غیر متمرکز و p2p است

در حقیقت سوء استفاده با افزایش تعدد پذیرش آن به‌عنوان یک پول برای تجارت در بازار سیاه، اخاذیهای مختلف یا طرح های جعلی و کلاهبرداری اتفاق می افتد.

با این حال بیت کوین آن طور که فکر می کنیم کاملا هم مخفیانه و ناشناس نیست. درست است که بلاک چین بیت کوین خودش هیچ اطلاعات هویتی را نشانی نمی‌دهد ولی می‌تواند منجر به شناسایی پرداخت کننده و دریافت کننده شود. ترکیبی از ابزارهای متن باز پی‌جویی، ابزارهای تجاری و اطلاعات ارائه شده توسط بخشهای خصوصی می‌تواند منجر به شناسایی مظنونین و فعالیت‌های مالی آن‌ها شود و ما در این تحقیق بدنبال این راهکارها هستیم.

فصل اول: مبانی شناختی بیت کوین

1-1-  بیت کوین چگونه کار می‌کند:

بیت کوین یک پول دیجیتال است که در آدرس‌های بیت کوین در کیف پول بیت کوین ذخیره می‌شود. تمام تراکنش‌های بیت کوین از یک آدرس به آدرس دیگر باید امضاء الکترونیکی شود و سپس در شبکه بیت کوین پخش شود. ماهیت همتا به همتا شبکه به این معنی نیست که تراکنش فقط به دو بخش فرستنده و گیرنده ارسال می شود.  تمام تراکنش‌های در کل شبکه بیت کوین پخش می‌شوند تا اطمینان حاصل شود هر مشارکت کننده در مورد آن‌ها اطلاع پیدا کرده است و بایستی در دفتر کل3 ثبت شوند.

هر یک از مشارکت کنندگان یک لاگ از تمام تراکنشهای ورودی و خروجی نگهداری می‌کنند. با این حال با توجه به تآخیر شبکه و دلایل دیگر، کاربران مختلف ممکن است مجموعه های مختلفی از تراکنش‌ها را در هر لحظه مشاهده نمایند.

در شبکه بلاکچین نمی شود لاگهای مختلف داشت.  بنابراین یکی از این لاگها باید انتخاب شود و توسط مابقی شبکه پذیرفته شود. لاگ صحیح توسط یک رقابت بی قاعده که ماینینگ4 نامیده می‌شود قطعی و پذیرفته می‌شود. هر چند دقیقه ، یکی از کامپیوترهای شرکت کننده در رقابت ماینینگ امتیاز اضافه شدن لاگ تراکنش اخیرش را به بلاک چین بدست می آورد، که شامل همه تراکنش‌های بیت کوین معتبر و تایید شده قبلی است که تاکنون ساخته شده است.

در حقیقت  وظیفه اصلی ماینر جمع آوری و اعتبار سنجی تراکنش‌های دیگر شرکت کنندگان است. برای جلوگیری از سوء استفاده از سیستم، ماینرها نمی‌توانند تراکنش‌هایی از طرف دیگران ایجاد کنند. منابع هزینه ماینینگ سخت افزار و برق است. به منظور انگیزه دادن به ماینرها برای  صرف منابع به اعتبار سنجی تراکنش‌ها، ماینر برنده پاداشی را به شکل بیت کوین‌های تازه تولید شده دریافت می‌کند که در آدرس بیت کوینش قرار می‌گیرد و این همان مزد ماینینگ است.

پاداش بیت کوین به ماینر درازای تایید تراکنش های شبکه
شکل 2: ماینتر در ازای مشارکت در تایید تراکنش در شبکه بلاکچین پاداش بیت کوین دریافت می کند

این طرح جذاب پاداش دهی نه‌تنها انگیزه به ماینر می‌دهد تا تراکنش را اعتبار سنجی کند ، بلکه اطمینان می‌دهد که بیت کوین‌ها با نرخ  و رشد محدود و به شکل قابل پیش بینی تولید می‌شوند.

در حقیقت استخراج بیت کوین تنها راهی است که بیت کوین‌های جدید به گردش در می آیند. طبق سند اولیه بیت کوین تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون است.  همه  تقریبا 19  میلیون بیت کوین که تاکنون به گردش در آمده اند  توسط ماینرها ابوج. با درک توضیح ساده و پایه ای از نحوه کارکرد بیت کوین، می‌توانیم بر مولفه و خواص منحصر به فرد تکنولوژی بیت کوین و بویژه تمرکز بر آنچه به پی‌جویی مرتبط است بپردازیم.


  1. e-gold ↩︎
  2. Liberty Reserve ↩︎
  3. Ledger ↩︎
  4. Mining ↩︎

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات جدید